İstanbul İçin Lezzet Vakti

Yeme-içme sektörünün temsilcileri, şefler, gurmeler ve lezzet tutkunları bir araya geldi, 9-12 Mayıs’ta İstanbul Küçükçiftlik Park’ta lezzete kazan kaldırıyor: Arçelik Gastro İstanbul Festivali. İki yıldır hazırlıkları süren Gastro İstanbul...
Arçelik Gastro İstanbul Festivali

Yeme-içme sektörünün temsilcileri, şefler, gurmeler ve lezzet tutkunları bir araya geldi, 9-12 Mayıs’ta İstanbul Küçükçiftlik Park’ta lezzete kazan kaldırıyor: Arçelik Gastro İstanbul Festivali.

İki yıldır hazırlıkları süren Gastro İstanbul projesinde gastronominin geleceği tartışılacak

300 restoran, yüzlerce aşçı, binlerce garson, onbinlerce tepsi, yüzbinlerce tabak, milyonlarca çatal-bıçak Türkiye’nin gelmiş geçmiş en büyük gastronomi etkinliğine hazır. 9-12 Mayıs’taki gastronomi festivali ‘Arçelik Gastro İstanbul’, yeme-içme sektörü temsilcilerini, yerli ve yabancı şefleri, yöresel tatların büyük ustalarını, gastoronomi uzmanlarını, gurmeleri ve yeme-içme tutkunlarını Maçka Küçükçiftlik Park’ta bir araya getirmeye hazırlanıyor.

İki yıldır hazırlıkları süren projeye gastronomi dünyasının en büyük sivil toplum kuruluşları omuz veriyor: İşin akademik tarafı Mutfak Dostları Derneği gibi kardeş kuruluşların desteğini alan Türk Mutfağı Derneği’ne ait. Festival boyunca sunumlar, seminerler, atölyeler yapacak; gastronominin dününü, bugününü ve geleceğini tartışacaklar.

Mutfaktaysa Turizm Yatırımcıları Derneği (TURYİD) var. Türkiye’de yıllık 10 milyar dolarlık yeme-içme cirosunun bir milyar dolarını bu derneğin 300 üyesi karşılıyor. TURYİD, 40 üyesiyle bizzat festivalin podyumunda. Kuracakları mutfak ve stantlarda, aşçıları ve garsonlarıyla festival ziyaretçilerini ağırlayacaklar. Küçükçiftlikpark’ta bulunmayacak diğer üyelerse hazırlayacakları özel ve hesaplı mönülerle festivale kendi mekânlarından destek verecek.

Dört günlük çadır etkinliği boyunca partiler, piknikler, davetler, barmen ve barista performansları, somelier demonstrasyonları düzenlenecek. Arçelik’in ana sponsorluğundaki Gastro İstanbul’a TUROB, TÜRSAB, Şişli Belediyesi, Kırcı grubunun yanı sıra Hürriyet gazetesi de medya sponsoru olarak destek veriyor.

Türk mutfağı dünyanın en temel üç mutfağından biri

Türk şef Somer Sivrioğlu Avustralya’da yaşıyor. O da Türkiye’nin en büyük Somer Sivrioğluorganizasyonunda konuşma yapmak için Türkiye’ye gelecek. Sivrioğlu’na gelmeden ulaştık, Türk mutfağını sorduk.

Türk mutfağı Avustralya’da ve dünyada ne kadar tanınıyor? Nasıl bir imajı var?

Geçen gün buradaki bir seminerde konuşmama şöyle başladım; “Size bir sır vereyim, Türk mutfağı Çin ve Fransız mutfağıyla beraber dünyanın en temel üç mutfağından biridir. Ve fakat bu öyle büyük bir sırdır ki, bunu sadece Türkler bilir.” Yani durumumuz biraz kendin çal kendin oyna. Genel olarak Avustralya, biraz da Amerika ve İngiltere tecrübelerimden kaynaklanarak birkaç isletmeyi tenzih ederek söylüyorum, buradaki durumumuz olumlu değil. İki sebebi var. Birincisi, temel kaynak eksikliği. Biz temeli yazılı bir tarihe dayanmayan ve bu yüzden tamamen bozuk zemin üzerine inşa edilmiş bir mutfağı temsil ediyoruz. İkincisi, aslında turizm alanındaki plansız da olsa büyümemizin yan etkisi. Eğitimli şefler, yurtiçi veya yurtdışı küçük/orta ölçekli restoranlar yerine bol yıldızlı otelleri tercih ediyor, bu yüzden yurtdışında Türk mutfağı, meslekten gelenler tarafından genelde dil sorunu yüzünden, iş bulamayan Türkler tarafından temsil edilmeye çalışılıyor. Avustralya’da dönerin ciddi mutasyona uğramış bir versiyonu çok popüler. Döner mozarella peyniri, barbekü sosu veya ketçapla servis ediliyor.

Yerel mutfaklar sizce ne şekilde globalleşiyor?

Bir mutfak sağlam bir temele sahipse ve mesleğin erbabı tarafından temsil ediliyorsa globalleşiyor. Avustralya’da, İtalya’da yediğimden daha iyi risotto yiyebiliyorsam, bu eğitimli İtalyan şeflerin kendi mutfaklarına sahip çıkması sayesinde.

Her mutfak dünyaca tanınır hale gelmeye uygun mudur? Bunun için ne gibi kriterlerden bahsedebiliriz?

Bence bu üç kritere bağlı. Birincisi ürün: Doğru ürün bulunmadan, doğru yemek yapılamaz. Avustralya’da âdettir, her doğan kuzunun kuyruğuna lastik bağlanarak kuyruğu düşürülür. Böylece kuyruktan yayılan çeşitli parazit türleri engellenir. Bu sebeple kebabımızı bir türlü olması gerektiği gibi yapamadık. Sonra yünü için yetiştirilen Merinos koyununun kuyruğunu yalvar yakar kestirtmedik, kuyrukyağını oldukça da fahiş bir fiyattan topladık ve kebap için kuyrukyağı elde ettik, o zamana dek kebap yapmadık, kebabımız geçen sene Sydney’de yılın yemeği ödülünü kazandı. İkinci kriter tecrübe. Sadece mutfağın değil mesleğin de meslek erbabı tarafından temsil edilmesi basarı için şart. Üçüncü faktör de talep. Ne kadar doğru ürün ve tecrübe birleşse de, eğer ürününüze talep yoksa, boşa kürek sallarsınız.

Türk mutfağının dünyada tanınır hale gelmesi için ne gibi bir strateji izlenmesi gerektiğini düşünüyorsunuz?

Öncelikle Türkiye’de mutfağımızı sağlam temellere oturtmalıyız, sonra ülkemizin mutfağını temsil edecek bir kurum olmalı, benim uzaktan gördüğüm Türkiye’de aşçı sayısına yakın mutfak derneği var ve çoğu birbirinden kopuk çalışıyor. Bu yüzden ben GastroIstanbul’dan çok umutluyum.

image_pdfPDFimage_printYazdır
Kategoriler
Yemek

Benzer Konular

 • Farkı Yaratan Mutfaktaki Sanatçı

  Mehmet Gürs, ‘Modernist Mutfak’ın açtığı yolda, önerdiği pişirme teknikleriyle pek çok yerel malzeme ve yerel lezzeti yeniden yaratıyor, yeniden yorumluyor, lezzetleri bir araya getiriyor. Bunu yaparken de Modernist Mutfak...
 • Lezzetli Yemeğin Sırrı, Ona Verdiğiniz Değerde Saklı

  Lezzetli Yemeğin Sırrı, Ona Verdiğiniz Değerde Saklı

  Gastronominin kurucusu Fransız yargıç ve politikacı Brillat-Savarin şöyle der: “Gastronomi insanın yemek yiyişiyle ilgili her şeye dönük analitik bilgilerdir. Amacı, mümkün olan en iyi beslenmeyle insan soyunun sürmesini sağlamaktır.” ...
 • Gastro İstanbul projesi

  Yılda 6 Milyon Kişiyi Ağırlıyoruz

  Türkiye’de ev dışında yemek yeme oranı yükseldi. Bugün sektörü yaklaşık 30 milyar dolar olarak hesaplıyoruz. ‘Fast food’lar hariç, tam servis veren kategorinin yıllık cirosal büyüklüğü 10 milyar dolar. Gastro...
 • Klematin pasta Deniz Orhun

  Butik pastacılıkta açık mutfak ayrıcalığı

  ABD’de pastacılık ve fırıncılık eğitimi alıp Chicago Four Seasons’ta deneyim kazandıktan sonra Çiftehavuz’da Klematin’i açan Deniz Orhun, Türkiye’de açık mutfak fırın ve pasta evi ile bir ilki gerçekleştirdi. Butik...