Bebeğim, herşey yolunda mı? (çocuk 1-2 yaş)

Uzmanlar ailelerin bez değiştirirken ya da banyo sırasında bebeklerin özel bölgelerine dikkat ettiklerinde her şeyin normal olup olmadığı endişesine kapılmalarını olağan buluyor. Genelde her şey yolunda olsa da bazen...
Bebeğim herşey yolunda mı – çocuk 1-2 yaş bebek

Uzmanlar ailelerin bez değiştirirken ya da banyo sırasında bebeklerin özel bölgelerine dikkat ettiklerinde her şeyin normal olup olmadığı endişesine kapılmalarını olağan buluyor. Genelde her şey yolunda olsa da bazen problemlerle de karşılaşılabiliyor. İşin içyüzünü uzmanlara sorduk ve bebeklerde sık rastlanan genital problemleri sizler için öğrendik…

İnmemiş testisler nedir?

Testisler erkeklerde doğumdan birkaç hafta önce karın içinden skrotuma (er bezi torbasına) iner. Bazen birisi ya da her ikisi de olması gereken yere tam düşmez ve durum ‘inmemiş teslisler’ olarak bilinir. Bazen de inse bile inguinal kanal (her iki cinste de bulunan, karın ile kasıkları bağlayan kanal) tam olarak kapanmadığında “retraktil testisler” denen durum ortaya çıkar ve testisler kasık ile skrotum arasında ileri geri hareketini sürdürür. İnmemiş testisler problemi, prematüre bebeklerde daha yaygın olmak üzere doğan her yüz erkek bebekten Tinde görülüyor.

Ne yapılmalı?

Birçok vakada testisler doğumun 6-12 ay sonrasında yerine yerleşiyor. Eğer kendiliğinden yerleşmezse doktorunuz hormon terapisi ya da basit bir cerrahi müdahale önerebilir.

Kasık fıtığı nedir?

Kasık fıtığı (İnguinal hernia) açık kalan ingunial kanalın yarattığı bir başka problemdir. Karında bağırsağın kıvrımı gibi dokuların bu açıklığa kayması sonucu bebeğin kasık bölgesinde, bez değiştirme sırasında fark edebileceğiniz bir çıkıntı oluşur. Kasık fıtığı her yaşta ortaya çıkabilir ve kızlara nazaran erkeklerde daha sık rastlanır.

Ne yapılmalı?

Ufak bir cerrahi müdahale ile inguinal kanaldaki açıklık kapatılarak bağırsağın kanala girip sıkışarak bağırsağın bu kısmında kan dolaşımının kesilmesi durumu engellenmiş olur. F.ğcr buna önlem alınmazsa kasıkta şişme, sertleşme ve aşırı bir ağrı meydana gelir. Bebeğiniz bu rahatsızlığın etkisiyle ağlama krizlerine girip kusabilir, iştahı kesilir ya da ateşlenebilir. Böyle bir durumda acilen doktora başvurmalısınız.

Hidrosel Nedir?

Hidroselde inguenel kanaldan dolayı ortaya çıkan, yalnızda erkeklerde görülen bir problemdir. Erkekte inguenel kanal kapanmadığında, kanal sıvısı skrotumda birikir.

Ağrılı bir rahatsızlık değildir fakat bebeğinizin testislerinde şişkinlik olabilir.

Ne yapılmalı?

Hidrosel, kasık fıtığı ile aynı riskleri taşır. Eğer ilk aylarda kendiliğinden geçmezse bebek yaşını doldurduktan sonra cerrahi operasyon ile biriken sıvı alınır ve kanaldaki açıklık kapanır.

İdrar yolu enfeksiyonu nedir?

İdrar yolu enfeksiyonu, bakterinin idrar yolunda çoğalması ile ortaya çıkar. Doğumdan sonraki ilk bir yıl içinde sıklıkla erkeklerde görülür. Özellikle sünnetsiz bebeklerde, sünnet derisi bakterileri tuttuğundan, idrar yolu enfeksiyonu görülme sıklığı artar. Kızlarda ise idrar yolu ile anüs birbirine çok yakın olduğundan yine idrar yolu enfeksiyonu görülmektedir. Çoğu zaman sebebi anlaşılamayan yüksek ateş enfeksiyonun tek belirtisi olur. Bunun dışında idrarda koku, huysuzluk, iştahsızlık ve kusma belirtileri de görülebilir. Bu belirtilerden şüpheleniyorsanız doktorunuza danışmayı ihmal etmeyin. Çünkü enfeksiyon böbreklerde hasara yol açabilir.

Ne yapılmalı?

Genellikle 10 gün süren antibiyotik tedavisi ile idrar yolu enfeksiyonu ortadan kalkar.

Labial yapışıklık nedir?

Labial, vajinadaki dudakların birbirine yapışmasıdır. Yeni derinin çoğunlukla pişik gibi etkenlerle zarar görmesi sonucu ortaya çıkan bir problemdir. Yapışmanın farklı boyutları olabileceği gibi nadiren ağrılı ve genelde idrarın yapılmasına engel olmayacak şekildedir.

Ne yapılmalı?

Çoğunlukla yapılacak bir şey yoktur; sakın yapışıklığa siz müdahale etmeye çalışmayın. Labial yapışma genelde kendiliğinden düzelir ve ostrojen kremlerinin de yardımıyla tamamen kaybolur. Eğer bebeğiniz idrarını yapmakta zorlanıyorsa veya sıklıkla idrar yolu enfeksiyonu geçiriyorsa doktorunuz kortizonlu bir ilaç ya da ostrojen kremi kullanmanızı önerebilir, çok az vakada cerrahi müdahale gerekmektedir.

Penil yapışıklık nedir?

Penil yapışıklık sünnetle ortaya çıkabilecek bir problemdir. Vücut dokusu kesildiğinde kenarlar onu çevreleyen bölgeye yapışabilir. Gevşek duran ham sünnet derisi penis ucuna yapışır, penis ucunda ince bir tabaka ile kaplanmış hatta hiç sünnet olunmamış gibi görünüm oluşur.

Ne yapılmalı?

Uzmanlar penil yapışıklığın genellikle ağrısız olduğunu ve penis büyüdükçe kendiliğinden geçeceğini, dolayısıyla herhangi bir müdahale gerektirmediğini belirtiyor. Eğer yapışıklık daha geniş kapsamlıysa doktorunuz hafif kortizonlu bir krem önerebilir.

image_pdfPDFimage_printYazdır
Kategoriler
Anne-Bebek

Benzer Konular

 • Bebek banyo yaparken

  Mis gibi kokma zamanı; banyo

  Bebekler, banyo yaparken çok rahatlarlar ve yapılan pek çok araştırmaya göre banyo sonrasında bebekler daha kolay uykuya dalarlar. Banyosundan sonra kremlerini sürüp, masajını yaptıktan sonra nasıl mışıl mışıl uyuduğuna...
 • Bebekle doğru yolculuk

  Bebekle doğru yolculuk

  Otomobille seyahat dikkat gerektirir. Ancak eğer arabada bir de çocuk varsa iki kat daha dikkatli olunması gerekiyor. Arabanızda çocuklarınız varken dikkat etmeniz gereken hususları yazımızda bulabilirsiniz. Otomobille seyahate çıkmanın...
 • Bebeğinizi Soğuktan Koruyun

  Soğuktan Koruyun

  Soğuklar, bebeklerin yumuşacık ciltlerine zararlı olabilir. Ama soğuk havalarda nasıl baş edeceğinizi bilirseniz her şey kolaylaşıyor. Küçük burnunu, yanaklarını ve kulaklarını soğuk ve rüzgarlı havalardan korumalısınız. Evden dışarı çıkmak...
 • Bebek ateşlenince yapılması gerekenler

  Bebek ateşlenince yapılması gerekenler

  • Öncelikle her evde bir ateş ölçer olmalı. • Bebeğinizin ateşini ateş ölçer yardımıyla ölçün. • Bebeğinizin üzerindeki kıyafetleri çıkarın, bebek ateşliyken sakın üzerini giydirip örtmeyin. • Kolonya ya...