ATESKESMİYOR

İşgal güçlerinin üç haftadır kuşatma altında tuttuğu Felluce’de ateşkes çabaları sonuç vermezken, ABD birlikleri kente şiddetli saldırı başlattı.

Irak’ta ABD kuşatmasındaki Felluce ve Necef’te ateşkes girişimleri çöktü. İki kentte de şiddetli çatışmalar var. ABD Felluce’ye hava saldırısı başlattı.

İşgal güçlerinin üç haftadır kuşatma altında tuttuğu Felluce’de ateşkes çabaları sonuç vermezken, ABD birlikleri kente şiddetli saldırı başlattı.

Irak'ta ABD kuşatmasıİşgal güçlerinin üç haftadır kuşatma altında tuttuğu Felluce’de ateşkes çabaları sonuç vermezken, ABD birlikleri kente şiddetli saldırı başlattı.

ABD Şii isyanının lideri Mukte-da Sadr’ın bulunduğu Necef kentine de sızma operasyonuna girişti. Bağdat’ta meydan gelen bir patlamada ise, iki ABD askeri öldü.

FELLUCE BOMBALANIYOR

Felluce’de dün sabah yine şiddetli çatışmalar patlak verdi. Felluce’ye giremeyen ABD ordusunun düzenlediği hava saldırıları sonucunda yine çok sayıda sivilin hayatını kaybetmesinden korkuluyor. ABD’nin bugüne dek kente yönelik operasyonlarında Irak Sağlık Bakanlığı’na göre 271, hastane kaynaklarına göreyse 600 kişi öldü.

Ispanya’nın Irak’tan çekilme kararının ardından Necef’teki İspanyol askerlerinin yerini almaya başlayan ABD askerlerine karşı Sadr yanlısı milisler önceki geceden itibaren roket saldırıları düzenlemeye başladı. Boşaltılan İspanyol üssüne 200 ABD askerinin konuşlandığı kaydediliyor. Kent merkezine 6 km uzaktaki üsse yerleşen ABD askerleri Nisan başından beri ilk kez Necef’e bu kadar yaklaşmış oldu.

SADR’DAN YENİ TEHDİTLER

Öte yandan İtalyan La Reppublica gazetesine uydu telefonuyla bir açıklama yapan Sadr, Amerikalılar kendisini öldürürse Irak halkının onları ‘cehennem ateşiyle yakacağını’ söyledi. Sadr, koalisyon güçlerinin kamuoyunun hükümetlerini asker çekmeye ikna etmekle iyi bir iş yaptıklarını belirterek, “Kendini medeni olarak nitelendiren halkların, Irak’ta akan kana seyirci kalmalarından dolayı çok öfkeliyim” dedi. İtalya’nın Irak’ta 3 bin askeri var.

Irak'ta ABD kuşatması devam ediyorPIRVANOV’A SALDIRI

Süpriz bir ziyaret için Irak’ta bulunan Bulgaristan Cumhurbaşkanı Georgi Pırvanov’un konvoyuna ise Kerbela’da silahlı saldırı düzenlendi. Saldırıda ölen ya da yaralanan olmazken, ülkesine geri dönen Pırvanov, Irak’ tan asker çekmeyeceklerini söyledi. Öte yandan, işgal koalisyonundan art arda kopmaların ardından, Avustralya ve Gürcistan bu kez Irak’taki asker sayılarını artıracaklarını açıkladı.

image_pdfPDFimage_printYazdır
Kategoriler
DünyaGündemHaber

Benzer Konular

 • İsrail’de sol politikaları ancak sağcılar gerçekleştirebilir

  İsrailliler: Yürü Şaron!

  İsrail’de sol politikaları ancak sağcılar gerçekleştirebilir. İsraillilere istediklerini vermek yeterli değil. Onlar, Batı Şeria’nın çoğundan çekilmek istiyor; Filistinlilerle anlaşma olsun ya da olmasın. Israil’de birçok insan bugünü karışık duygularla...
 • Taliban yanlıları

  Bataklığa Davet…

  KKTC’nin dünyaya açılması ve Türkiye’nin AB üyeliği sürecinde destek beklenen ABD’nin, karşılığında Afganistan ve Irak’a Türk askeri istediği belirtiliyor 11 Eylül saldırılarından sonra başlattığı ‘Büyük Ortadoğu Projesi’nin ilk iki ayağı...
 • İmamlar Joker İmam istiyor

  İmamlar Joker İmam istiyor

  İmamlar, belli dönemlende tatil yapabilmek için ‘joker imam’ önerisi içeren 30 bin imzayı Diyanet’e sundu. Hafta sonu tatil yapma hakkı bulunmayan imamlar, bu hakkı kullanma talebiyle Diyanet İşleri Başkanlığı’na...
 • AKP’den sürgün rekoru

  AKP’den sürgün rekoru

  AKP hükümeti döneminde, kararname ile ‘kadro boşaltma” uygulamalarında patlama yaşlandı. Milli Eğitim müdürlüklerinde görevli müdürlerden 1041’i görevinden alındı. AKP hükümeti, kamuda sürgün ve kadrolaşma konusunda rekor kırdı. Sağlık ve eğitim...