AB: ‘Tanıma’ Şart

AB’nin, referandum sonrası KKTC’ye dair yeni açılımlar için Türkiye’den Rum kesimini tanımasını isteyeceği iddia edildi. Kıbrıs referandumlarının ardından KKTC’ye yönelik yeni açılımlarda bulunması beklenen AB’nin, harekete geçmek için Türkiye’den...
KKTC’ye dair yeni açılımlar

AB’nin, referandum sonrası KKTC’ye dair yeni açılımlar için Türkiye’den Rum kesimini tanımasını isteyeceği iddia edildi.

Kıbrıs referandumlarının ardından KKTC’ye yönelik yeni açılımlarda bulunması beklenen AB’nin, harekete geçmek için Türkiye’den bazı isteklerde bulunacağı belirtildi. Brüksel’deki diplomatik kaynaklar, AB’nin Ankara’nın ‘Biz Kıbrıs’ta görevimizi ifa ettik’ kanısını ‘iyimser’ bulduğunu belirtiyor. AB yetkilileri, Türkiye’nin daha atması gerekli adımlar olduğunu savunuyor.

Bu adımların başında Türkiye’nin, 1 Mayıs’ta AB’ye katılacak Rum Kesimi’ni resmen tanınması sürecinin başlatılması var. Yetkililer, 17 Mayıs’taki AB-Türkiye Ortaklık Konseyi toplantısında, Rum kesiminin de yer alacağını hatırlatırken, Türkiye’nin AB ile 1995’te imzaladığı Gümrük Birliği anlaşmasının kapsamının Rum kesimine genişletileceğine dikkat çekiyor. Kıbrıs’ı tanımayan bir ülkeyle Gümrük Birliği müzakerelerinin zor ilerleyeceği belirtiliyor.

Üst düzey AB yetkilileri, işgalci sıfatıyla tanımlanmasa bile, KKTC’deki Türk askerlerinin çekilme sürecine girmesinin de önemine işaret ediyor.

AB, KKTC’ye ekonomik yaptırımların kaldırılmasına da mesafeli. Ambargo kararının Avrupa Adalet Divanı’nca alındığı, kaldırılmasının zorluğu vurgulanıyor.

Bu arada dün Lüksemburg’da toplanan AB Genel İşler Konseyi, 1 Mayıs’ta birliğe üye olacak Rum kesiminin ‘tüzüğünü’ oylamayı yarına erteledi. Dönem başkam İrlanda ise KKTC’ye verilmesi düşünülen 259 milyon euro yardımı imzaya açarken, Yunanistan, yardıma engel olmayacağını açıkladı.

Muhatap artık Talat

KKTC’de referandumdan ‘evet’ çıkmasında büyük payı olan Başbakan Mehmet Ali Talat, Kuzey Kıbrıs’ın uluslararası zemindeki temsilcisi sıfatıyla Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın yerini alma yolunda. AB’nin davetiyle referandum sonuçlarını değerlendirmek üzere dün Brüksel’e giden Talat’ın, ABD’ye de bir ziyaret yapacağı iddia edildi.

Washington’daki siyasi gözlemciler, Ankara ve KKTC’nin ekonomik ambargonun hafifletilmesi için başlattığı diplomasi atağı çerçevesinde Talat’ın önümüzdeki günlerde ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell ile görüşebileceğini belirtiyor.

PERŞEMBE ANKARA

Başbakan Mehmet Ali Talat’ın, AB’deki temaslarının ardından perşembe Ankara’ya gelmesi ve ortak stratejinin tartışılması beklenirken, Kuzey Kıbrıs’ın diplomatik faaliyetlerinin bundan böyle Talat’tan sorulacağına dikkat çekiliyor.

(DIŞ HABERLER)

image_pdfPDFimage_printYazdır
Kategoriler
DünyaGündemHaber

Benzer Konular

 • İsrail’de sol politikaları ancak sağcılar gerçekleştirebilir

  İsrailliler: Yürü Şaron!

  İsrail’de sol politikaları ancak sağcılar gerçekleştirebilir. İsraillilere istediklerini vermek yeterli değil. Onlar, Batı Şeria’nın çoğundan çekilmek istiyor; Filistinlilerle anlaşma olsun ya da olmasın. Israil’de birçok insan bugünü karışık duygularla...
 • Taliban yanlıları

  Bataklığa Davet…

  KKTC’nin dünyaya açılması ve Türkiye’nin AB üyeliği sürecinde destek beklenen ABD’nin, karşılığında Afganistan ve Irak’a Türk askeri istediği belirtiliyor 11 Eylül saldırılarından sonra başlattığı ‘Büyük Ortadoğu Projesi’nin ilk iki ayağı...
 • İmamlar Joker İmam istiyor

  İmamlar Joker İmam istiyor

  İmamlar, belli dönemlende tatil yapabilmek için ‘joker imam’ önerisi içeren 30 bin imzayı Diyanet’e sundu. Hafta sonu tatil yapma hakkı bulunmayan imamlar, bu hakkı kullanma talebiyle Diyanet İşleri Başkanlığı’na...
 • AKP’den sürgün rekoru

  AKP’den sürgün rekoru

  AKP hükümeti döneminde, kararname ile ‘kadro boşaltma” uygulamalarında patlama yaşlandı. Milli Eğitim müdürlüklerinde görevli müdürlerden 1041’i görevinden alındı. AKP hükümeti, kamuda sürgün ve kadrolaşma konusunda rekor kırdı. Sağlık ve eğitim...